Mahallede Gaco Var-Belgesel Film

MAHALLEDE GACO VAR – Belgesel Film ve Fotoğraf Atölyesi

http://www.mahalledegacovar.com

Yönetmenler: Nesli Özalp Tuncer, Yunus Tuncer

Film konusu kısaca şöyle:

“Tüm dünyada “Yarım Millet” olarak kabul edilen Çingeneler, İzmir’de de şehrin merkezine yerleşmiş olmaların rağmen izole bir hayat yaşıyor; kendi kültürlerini yerel kültüre adapte ederek sürdürmeye çalışıyorlar. Yılın 364 günü mahallede yaşayanlar hariç kimsenin girmek istemediği Tenekeli Mahalle’ye, yılın 365. günü baharın gelişinin kutlaması olan Hıdrellez gecesi her kesimden insan akın ediyor. Farklı yaşam ve konuşma tarzları, ten renkleri, yüksek suç oranı nedeni ile yılın 364 günü toplum tarafından dışlanan Mahalle Romanları, senede sadece 1 gün kendi masallarının kahramanı olmak için tüm imkânlarını; hatta olmayan imkânlarını zorluyorlar. 

Yunus ve Nesli karakterleri olarak 5 yıllık süreçte kendi önyargılarımızın değişim yolculuğunu izleyici ile paylaşırken; Gaco olarak girdiğimiz, mahalleli ile geçirdiğimiz süre zarfında Roman kültürüne dair edindiğimiz bilgi ve deneyimlerle uğradığımız değişim üzerinden filmi inşa ediyoruz. İçinde bulunduğumuz toplumun ahlak normları ile büyüyüp, farklı bir kültürün yaşam pratikleri ile karşılaştığımızda düştüğümüz boşluk ve anlama çabasının gelişimine animasyonlar eşlik edecek.”

FOTOĞRAF ATÖLYESİ VE FOTOĞRAF SERGİSİ

5 yıldır Tenekeli Mahalle’de geçirdikleri süre boyunca aslında Gaco olarak kameranın arkasında olan Nesli ve Yunus, kamerayı bir de mahallede yaşayan kız çocukları ve annelerine verdiler. Bu sayede mahallelinin kendi yaşamlarını kendilerinin belgelemesini istediler.

9-12 yaş arası 10 kız çocuğu ve 10 anne ile düzenlenen Fotoğraf Atölyesi süresince temel fotoğrafçılık eğitimi aldılar. 2 hafta süren çalışmalarda her aileye fotoğraf makinesi verildi ve gündelik yaşamlarını, mahallelerini, kültürlerini fotoğraflamaları istendi. Oluşturulacak fotoğraf seçkisi de Ekim ayında İzmir’de sergilenecek.

Proje aynı zamanda İzmir Film Ofisi’nin ilk projesi.